BLOG YAZILARI

Pandemi Döneminde 5-6 yaş Çocuklarının Evde Eğitimi

28.12.2020
Covid-19 salgını sebebiyle okullar bir açılıp bir kapanıyor, aileler mecbur kalmadıkları sürece çocuklarını yüzyüze eğitime göndermeme taraftarı. Peki çocuğun en yüksek öğrenme kapasitesine sahip olduğu bu 1 yılı boş geçirmesi ne kadar sağlıklı ve de bu serbest gezen tavuk modundaki minikler evde ne yapacak?

Sweatshirt Mevsimi Geldi

16.10.2020
Parlak renkler ve basit bir tasarımla gelen rahat bir siluete tüm paramızı harcamak istediğimiz sezon geldi.

Detaylı bir gezi bloğu: Bizden Notlar

15.10.2020
Hep hayalini kurduğumuz uzak diyarlardan, koşturmacanın içinde bize nefes aldıran kısa mesafe gezilerinden notlar, bilgiler, anılar...

Neden İkinci El Alışveriş?

15.9.2020
İkinci el alışveriş bazılarına çok yabancı gelirken bazıları için bir yaşam tarzıdır. İşte ikinci el alışverişin faydaları:

En İyi 10 e-Alışveriş Sitesi

14.9.2020
Artık ihtiyaçlarımızı satın almak için internet'e girmemiz yeterli.

Pandemi Döneminde 5-6 yaş Çocuklarının Evde Eğitimi


Covid-19 salgını sebebiyle okullar bir açılıp bir kapanıyor, aileler de mecbur kalmadıkları sürece çocuklarını yüzyüze eğitime gönderme taraftarı değil. Okul öncesi çocukları ise uzaktan eğitimden verim alamıyor çünkü bilgisayar başında uzun süre oturamıyorlar. Dikkat süreleri kısa, sıkılıyorlar, acıkıyorlar, dolaşmak istiyorlar vs... Bu durumda bir çok veli çocuğu okula yazdırıp online eğitime boşuna para ödemektense bu seneyi pas geçme yöntemini seçiyor. Peki çocuğun en yüksek öğrenme kapasitesine sahip olduğu bu 1 yılı boş geçirmesi ne kadar sağlıklı ve de bu serbest gezen tavuk modundaki minikler evde ne yapacak?
Artık bir çok ebeveyn çocuğa günde 1 saatten fazla çizgi film izletilmemesi gerektiğini biliyor. Pandemide evdeki etkinlik malzemesi olabilecek tuvalet kağıdı rulosu, karton kutu, plastik bardak, pipet vb. herşey kullanıldı, tüm çekmeceler özenle karıştırıldı,puzzlelar, legolar çözüldü, hamurlar oynandı ve boyama yapmaktan gına geldi ise bence yapılacak tek şey var. Çocuklara fen bilimleri, okuma, yazma ve matematik öğretmeye başlayarak zihnine yeni datalar göndermek... Örneğin, maddenin katı, sıvı ve gaz hali nasıl oluşur, geri dönüşüm nedir, su nasıl arıtılır, 3 elmadan 1'ini yersek kaç elma kalır, harfler nasıl ses çıkarır, gezegenler vb. basit ama yeni bilgilerle çocuğun dünyasında yeni pencereler açılabilir. Tabii ki hiç sıkmadan ve zorlamadan öğretmek ilk kural. Örneğin alfabede iki günde bir harf öğrense bile 2 ayda alfabeyi bitirmiş olacak. Ses ile harfi eşleştirecek, hatırlayacak, örneğin A ile başlayan kelimeleri öğrenecek, hayata farklı bir gözle bakmaya başlayacak. Harflere geçmeden önce youtube'daki ilkokul hocalarının eğitim videolarını izlemek iyi olur. Harf ve eşya eşleştirmece, tepsiye un koyup parmağıyla harfleri çizdirme, çocuğa kendi ismini yazmayı öğretme, eşyaları sayma, para oyunları ile sayıları kullanmasını sağlama gibi bir çok yeni aktivite de kazanmış olacak çocuk. Ayrıca seneye 1. sınıfa geçtiğinde tüm sesleri tanıyarak başlayacak eğitime. Evde eğitim için ufak bir yazı tahtası ve bir boardmarker çok iş görür. pinterest ve google'da bir çok alfabe imajı var. Bunların çıktısı alınabilir veya kırtasiyelerdeki yazı setlerinden faydalanılabilir. Aşağıdaki linkte alfabe setlerini de bulabilirsiniz.Bu yaştaki çocukların yerinde duramadığını unutmadan, sıkmadan ama düzenli bir şekilde günde 10-15 dakikalık derslerle çocuğunuzu evde eğitebilirsiniz.