Esnaf Kurye Ne Demek?

Esnaf Kurye Nedir? Öncelikli olarak esnaf kurye nedir sorusunun yanıtı vermek gerekir ise iki kelimenin anlamından da net bir biçimde anlaşılacağı gibi kendi adına kurye olarak çalışan kişilere verilen isimdir. Kendi işinin sahibi olan ve kurye hizmeti alması gereken tüm firmalara hizmet veren kişilerdir.
Esnaf kurye, fazla kazanç elde etmek isteyen motorlu kurye sürücülerinin tek firmaya bağlı olarak bunu gerçekleştirmeyen motorlu kurye sürücüsünün bir den çok ve istediği yerde istediği zaman da çalışabileceği bir sistem olarak nitelendirilir.
Esnaf kurye sistemi, kendi işini kurarak kuryelik yapmak isteyen kişilerin, belli bir firmaya bağlı olarak istediği şekilde çalışabileceği bir iş modelidir. Peki bu ne demek? Hemen açıklıyorum… Esnaf kurye sistemi ile sizler, kendi işletmenizi kurarak siparişlerinizi alıyorsunuz, istediğiniz saatte istediğiniz yerde işinizi yapabiliyorsunuz.

Esnaf kurye ne yapar?

Esnaf kurye, bir markaya bağlı olan veya olmayan tüketicinin talep etmesiyle adresine kadar ürünü getiren kişiye esnaf kurye denilmektedir. Esnaf kuryelerden genellikle istenilen, hızlı ve güvenilir teslimattır. Esnaf kuryeler hizmetin kalitesi çalıştığı markanın talep edilebilirliğini sağlamaktadır.

Esnaf kurye için ne gerekli?

Gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimliğinizin ön yüzünün fotoğrafı,
 • İşinizi gerçekleştirdiğiniz aracın ruhsatı,
 • Araç size ait ise araç faturası; size ait değilse kira sözleşmesi, eğer ikinci el bir araç ise Noter Satış Sözleşmesi,
 • e-Devlet üzerinden alınacak ikametgah belgesi,
 • Noterden alınacak olan imza sirküleri.
 • You might be interested:  Dikmen Aras Kargo Nerede?

  Esnaf kurye nasıl olunur?

  Böyle bir girişimde bulunacak olan kuryelerin öncelikle mali müşavir aracılığı ile gerekli belgeleri hazırlaması ve vergi dairesine başvuruda bulunması gerekiyor. Şirket kuruluşu ve yoklama süreci tamamlandıktan sonra şahıs şirketi kurulur ve vergi levhası alınır.

  Getir esnaf kurye nasıl oluyor?

  Getir kuryeleri esnaf kurye sistemi ile veya şirket motorunu kullanarak çalışmaktadırlar. Esnaf kurye, genel olarak tek bir firmaya bağlı olarak değil de birden çok firma için çalışan ve daha fazla kazanç elde eden, istediği zaman, istediği kadar çalışabilen bir kurye sistemidir.

  Esnaf kurye ne kadar vergi öder?

  Örneğin aylık 7 bin tl geliriniz var, 4 bin tl gideriniz var. Bu durumda aylık 3 bin tl net kar elde ettiniz. 3 bin tl nin %15 i oranında vergi ödersiniz. Bu örnekte aylık 450 tl vergi ödemesi çıkar.

  Esnaf kurye neler gider gösterilir?

  Gider olarak kabul edilen harcamalar şöyledir:

 • Yemek giderleri: Şirketin faaliyeti için yapılmışsa.
 • Seyahat harcamaları: Uçak, otobüs, deniz otobüsü, tren, otel, otopark vb harcamalar dahildir.
 • Taşıt giderleri: Yakıt, sigorta, kira, tamir vb giderler dahildir.
 • Trendyol Go paket başı ücret ne kadar?

  Yakın zamanda saatlik ödeme yerine paket başı ücretlendirmeye geçilecekmiş. Bu sistemde Paket Ücreti olarak 5,9 TL verilecekmiş, km başı’ da 1,18 TL kazanç sağlanacak ancak şuanda bu sistem yok, yukarıda belirttiğim gibi saatlik ödeme uygulanıyor.

  Kuryeler basit usul olur mu?

  Vergi mükellefiyeti tesis ederek vergi dairesine kayıt olan Kurye, hizmet verdiği firma adına fatura kesmek ve genelde de basit usul vergilendirmeye tabi olarak kazancından gelir vergisi ödemek zorundadır.

  Esnaf kurye yapılır mı?

  Banabikurye sisteminde şahıs işletmeli yani esnaf kurye olarak çalışabilir; sayısız avantajdan faydalanabilirsiniz. Esnaf kurye modeline geçtiğinizde çalışma şekliniz değişmez, serbest olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

  You might be interested:  Aras Kargo Kargom Nerede?

  Getir kurye paket başı ne kadar?

  Getir kuryeleri, saat başı yaklaşık 30 TL ücret kazanırlar. Yaklaşık olarak asgari ücret tutarında ücret alırlar. Aldıkları ücrete ek olarak yemek parası da ödenir.

  Kurye Hizmetleri basit usul olur mu?

  Vergi mükellefiyeti tesis ederek vergi dairesine kayıt olan Kurye, hizmet verdiği firma adına fatura kesmek ve genelde de basit usul vergilendirmeye tabi olarak kazancından gelir vergisi ödemek zorundadır.

  Kargo kurye ne kadar kazanır?

  Günde ortalama 100 teslimat yaptığınızda 600 TL civarında kazanç elde edebilirsiniz, Pazar günleri hariç günde 100 teslimat yaptığınızda aylık 12.000 TL civarında Trendyol araçlı kurye maaşı verilir, (yakıt, muhasebe, yemek, KDV, araç masrafları, vergi vb. masraflar kurye tarafından karşılanır)

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.