Kamyon Lastik Tarihi Nerede Yazar?

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar? Lastik tarihini öğrenmek için yapmanız gereken lastiğin yan tarafında yani yanağında DOT ile başlayan koda bakmak. Bu kodun son 4 hanesi lastik tarihini göstermektedir. Üretim tarihi 4 rakamdan oluşur.

Lastik son kullanma tarihi nasıl anlaşılır?

Lastiklerin kronolojik yaşı lastiğin yanağında ‘DOT’ sembolünün ardından gelen karakterlere bakarak anlaşılabilir. Son dört rakam, lastiğin üretildiği yılı ve o yılın hangi haftasında üretildiğini gösterir. Bu dört rakamın ilk iki hanesi hangi haftada üretildiğini gösterir (Bunlar ’01’ ile ’53’ arasında değişir).

Lastik üretim tarihi nasıl okunur?

Lastiğin üzerinde oval bir çerçevenin içerisinde 4 haneli bir sayı göreceksiniz. Bunlardan ilk iki hanesi, lastiğin yılın kaçıncı haftasında üretildiğini son iki hanesi ise hangi yıl üretildiğini gösterir.

Lastik bilgileri nasıl okunur?

Elmizde örnek olarak 205/55 R17 şeklinde bir ebat olduğunu varsayalım. 205 lastiğin milimetre olarak genişliğini, 55 yüksekliğin genişliğe oranını (yükseklik/genişlik = %55), R harfi lastiğin radyal olduğunu 17 de inç olarak jant çapını ifade etmektedir. Lastik ebatının yanında yer alır.

You might be interested:  Kargo Firması Nasıl Kurulur?

10 yıllık oto lastik kullanılır mı?

‘Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile

Lastiğin raf ömrü ne kadardır?

Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır.

Lastiğin sahtesi nasıl anlaşılır?

Lastiğin yolda dönmesi sırasında zemine temas eden kısmı düzdür. Fakat lastiğin kendisi yuvarlak olduğu için zaman içerisinde yere temas eden bölgenin daha da düzleşmesine için lastiğin esnek bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Ayrıca esneklik direnci yapımında kullanılan kauçuğun özelliğine göre belirlenmektedir.

Eski tarihli kış lastiği alınır mi?

Ülkemizde araç altında lastiklerin 3-5 yıl kullanıldığını dikkate alırsak, bayilerden lastik alırken 5 yıldan daha eski üretim tarihi olan lastikleri almamaya özen gösteriniz.

Lastiklerin değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Lastiğinizdeki çukurlara diklemesine yerleştirin. 1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir.

Lastiğin üzerindeki harfler ve rakamlar ne anlama gelir?

Lastik yanağındaki 205 ibaresi lastik genişliğini, 55R en boy oranını, 16 lastik çapını, 91 yük endeksini, V ise hız sınıfını ifade eder. Lastik Genişliği: Lastik genişliği lastiğin yanaktan yanağa ölçülen, milimetre cinsindeki genişliğini ifade eder. Örnekteki araç için bu değer 205 mm’dir.

Lastikte R ne anlama gelir?

R: Lastiğin radial (telli) olduğunu gösterir. 20: Lastik iç çapı, jant ölçüsüdür (Kullanılan ölçü birimi inçtir.).

Lastik E ne demek?

E.

Hız sınıfı, doğru şekilde şişirildiğinde ve yük altında kullanıldığında lastiğin ulaşabileceği maksimum hızdır. Hız sınıfı yanakta yük endeksi değerinden sonraki harftir.

You might be interested:  Urla Mng Kargo Nerede?

Kamyon lastik ömrü kaç km?

İnsan ömrü gibi lastik ömrü de ölçülemez

Lastik ömürlerinin tamamen kullanım alanına bağlı olduğunu belirten Uslu, bazı firmalarda ömrü 90 bin kilometre yapmaya yeten lastiklerin bazı firmalarda 300 bin kilometre ömürlere çıkabildiğini belirterek, yükü fazla olan araçlarda lastik ömrünün kısaldığını belirtti.

Lastik tarihi eski olursa ne olur?

Eski tarihli lastikler doğru koşullarda saklandığı sürece, yeni tarihli lastiklerle aynı sonuçları vermektedir. Lastik firmalarının garantileri de, 8 yaşa kadar olan lastikler için fatura tarihinden itibaren 2 yıl olarak (maksimum ürün yaşı 10 yıl) uygulanmaktadır.

En iyi lastik markası nedir?

Dünyanın En İyi Lastik Markası sıralamasında 1.sırada Michelin var. Michelin kardeşler Edouard ve André Michelin tarafından kurulmuş ünlü bir Fransız lastik markasıdır.

7 yıllık lastik alınır mı?

lastikler satın alınırken jatma’nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Lastik tarihi eski olursa ne olur?

Eski tarihli lastikler doğru koşullarda saklandığı sürece, yeni tarihli lastiklerle aynı sonuçları vermektedir. Lastik firmalarının garantileri de, 8 yaşa kadar olan lastikler için fatura tarihinden itibaren 2 yıl olarak (maksimum ürün yaşı 10 yıl) uygulanmaktadır.

Eski lastikler para eder mi?

Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin (ÖTL) Kontrolü Yönetmeliği’ne göre, bir yıl içinde yenileme pazarına (ihracat ve orijinal ekipman satışları hariç) lastik satan üretici ve/veya ithalatçılar, takip eden yıl içinde sattıkları lastiklerin ağırlığının yüzde 80’i kadar lastiği toplayarak geri kazandırmak zorunda.

Araba lastikleri ne zaman değiştirilmeli?

Bir lastiğin ömrü maksimum 10 yıldır. Yani otomobil lastikleri üretim tarihinden itibaren en fazla 10 yıl kullanılabilir. Bunun yanında 5 yıl veya daha uzun süre kullandığımız lastikleri de yılda en az bir kez uzman bir serviste kontrol ettirmemiz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.