Yurtdışından Gelen Kargo Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışından Gelen Kargolar için Gümrük Vergisi Ne Kadar? Değeri 1500 Euro’yu aşmayan eşyalarda ödenen gümrük vergi oranları şunlardır: Avrupa Birliği’nden doğrudan gelmesi durumunda %18 Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
Artık, Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 olacak.

Yurt dışından gelen kargo gümrük vergisi ne kadar?

Diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi ödemek zorunda kalmaktaydınız. 15 Mart 2022 tarih ve 5303 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile AB ülkeleri dışından yapılan alışverişte bu oran %30 olarak yeniden belirlenmiştir. Artık yüzde 30 gümrük vergisi ödemek durumundasınız.

Gümrük vergisi 2022 ne kadar?

2022 yılı için Gümrük Beyannamesi Damga Vergisi:176,70 TL olarak belirlendi.

Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2022?

Kaç euro veya kaç dolardır? Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 $ (dolar) ve üstü ise gümrük vergisi alınmaktadır. Ayrıca aldığınızı ürünler ticari miktar arz etmemelidir.

You might be interested:  Kargo Pantolonun Üstüne Ne Giyilir?

Gümrük vergisi kaç TL üzeri?

22 Euro ve üzeri değerdeki eşyalar için yüzde 18-20 vergi alınıyor. Yurt içinde üretimi bulunan bir ürünü dışarıdan getirmek isteyenler de ise yüzde 20 ek vergi ile karşılaşıyor. Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden değeri 150 Euro altındaki ürünlere yüzde 20 vergi uygulanıyordu.

Kargo ücreti gümrüğe dahil mi?

Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Kargo gümrük vergisi nasıl ödenir?

Vergilerin ödenmesi

Gümrük beyannamesine bağlı vergiler beyanname numarası ilgi tutularak beyannamenin ait olduğu Gümrük Saymanlık Müdürlüğüne, Yetki verilmiş olan kamu bankalarına (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank ve Emlak Katılım Bankası) ödenir.

Bir ürünün gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

Gümrük vergisi, eşyanın mal bedeli, navlun ve sigortasının toplamı olan CIF kıymet üzerinden alınır. Örneğin malın değeri 50.000 $ ise, navlun 3.000 $, sigorta 2.000 $ ise gümrük vergisinin matrahı (50.000 + 3.000 + 2.000) 55.000 $ olur. Matrah demek vergi borcunun hesaplanmasına esas alınacak değer demektir.

Yurtdışından gelen kargo gümrüğe takılır mı?

Yurtdışından gelen her gönderinin gümrüğe takılması gayet doğaldır. 75 eurodan ucuz olan gönderiler düşük ihtimalli de olsa gümrüğe takılabilir. Örneğin çok büyük bir koli geldiyse ve üzerinde fiyat olarak 20 dolar yazılmışsa gümrük memuru buna inanmayabilir ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir.

Gümrük ücreti ne kadar?

AB ülkelerinden direkt olarak Türkiye’ye gelen ürünlere gümrüklerde %18, diğer ülkelerden gelen ürünler için ise %20 gümrük vergisi uygulanmaktadır.

Hangi ürünler gümrükten geçmez?

Gümrükten Neler Geçemez? Gümrük Yasaklı Ürünler 2022

You might be interested:  Mng Kargo Güneşli Şubesi Nerede?
 • Tütün ve tütün ürünleri,
 • Alkollü veya alkol benzeri ürünler,
 • Cep telefonu gibi sim kart takılabilir olan ürünler,
 • Kozmetik ürünler ve benzeri ürünler,
 • Et ve süt ürünleri,
 • Silah ve tüfek gibi ürünler,
 • Uyuşturucu ve uyarıcı ürünler,
 • Takviye gıdalar ve sporcu gıdaları…
 • Yurtdışından mal getirmek için ne gerekiyor?

  Yurt dışından gümrüksüz mal getirmek mümkün değildir. Sadece kişisel kullanım amaçlı basılı eserlere yönelik istisnalar mevcuttur. Bunun dışında yurt dışından alacağınız ürünün ederi ne olursa olsun gümrük vergisine tabi tutulursunuz. Ticari amaçlı getirilen malların gümrüksüz olması söz konusu değildir.

  Gümrük vergisi nasıl öğrenilir?

  Bakanlığımız web sayfasında yer alan “https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar” adresi üzerindeki “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak ya da “e-devlet şifresi” ile Sisteme erişim mümkün bulunmaktadır.

  Gümrük vergisini kim öder?

  Hem ithalat hem de ihracat yapan tarafı ilgilendirir. Bu vergiyi, ürün ya da hizmetin giriş yaptığı ülke alır. Vergiyi doğuran yurt dışına ürün satmak değil, almaktır. Dolayısıyla yurt dışından ürün satın alan kişiler tarafından ödenmesi gerekir.

  Gümrük vergisi ödenmezse ne olur?

  Süresi içinde ödenmeyen kesinleşmiş gümrük vergileri hakkında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanır. 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre, süresinde ödenmeyen alacaklara vade tarihinden tahsil edildikleri tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanmaktadır.

  Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2021?

  Değeri 1,500 Euro’yu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 Euro’nun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

  Gümrük vergisi yüzde kaç?

  Eşyanın diğer ülkelerden gelmesi durumunda ödenecek maktu vergi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarılırken, eşyanın ÖTV kanununa ekli IV sayılı listede yer alan eşya olması halinde bu vergi oranlarına ilave olarak yüzde 20 vergi daha tahsil edilecek.

  You might be interested:  Yurtiçi Kargo Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanabilirim?

  Bir ürünün gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

  Gümrük vergisi, eşyanın mal bedeli, navlun ve sigortasının toplamı olan CIF kıymet üzerinden alınır. Örneğin malın değeri 50.000 $ ise, navlun 3.000 $, sigorta 2.000 $ ise gümrük vergisinin matrahı (50.000 + 3.000 + 2.000) 55.000 $ olur. Matrah demek vergi borcunun hesaplanmasına esas alınacak değer demektir.

  Gümrükten en fazla kaç liralık ürün geçer?

  Resmi Gazete’de yayınlanan (126’ncı madde) ve 14 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan karar kapsamında, aylık ürün sipariş etme limiti 5 olarak belirlendi. Daha önce de bedeli 22 euroyu (150 TL) aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Vatandaşlar yurt dışından getirilen her ürün için vergi ödüyor.

  Gümrük vergisi kaç dolardan başlıyor?

  Yeni düzenlemeyle birlikte, 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkıyor. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro’luk limit ise 150 Euro olacak.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.