Yurtiçi Kargo Müşteri Hizmetlerine Nasıl Bağlanabilirim?

Yurtdışından, bulunduğunuz ilke fark etmeksizin Yurtiçi Kargo müşteri hizmetlerine bağlanmak için iletişim numarasının başına +90 koymanız gerekmektedir. Bu bakımdan +90 444 99 99 numaralı telefondan müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Ücretlendirme bulunduğunuz ülkeye göre yapılmaktadır.
Çağrı Merkezi (444 99 99) | Yurtiçi Kargo.
Yurtiçi Kargo telefon numarası aracılığıyla müşteri hizmetlerine bağlanabilir, kargonuzun durumu, ne zaman geleceği gibi durumlar için detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Türkiye genelinde binlerce kişiye verilen bu hizmet, müşterilerin mağdur olmaması ve kargonun geleceği tarihin öğrenilebilir olması için son derece önemlidir.

Kargoya nasil Ulasirim?

Yurtiçi Kargonun Çağrı Merkezi yani Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 99 99 şeklinde olmaktadır. Yurtiçi kargo çağrı merkezi çalışma saati Pazartesi günü ile Cumartesi günü arasında olmakta ve saat 08:00 ile 20:00 arasında olmaktadır.

Yurtiçi kargo çağrı merkezi kaça kadar açık?

Hata

Ürün ve Hizmetler Kapsam Teslimat Hizmet Günleri (gün x saat)
Şubeden Şubeye 600 – 1200 km arası Pazartesi – Cuma // 09:00 – 18:00 Cumartesi // 09:00 – 17:00
1200 km üstü
Kapıdan Şubeye 600 km altı Pazartesi – Cuma // 09:00 – 18:00 Cumartesi // 09:00 – 17:00
You might be interested:  Serdivan Yurtiçi Kargo Nerede?

Yurtiçi kargo kuryeye nasıl ulaşabilirim?

Çağrı Merkezi – 444 99 99

Çağrı Merkezimiz 444 99 99 ‘u arayarak gönderilerinizle ilgili tüm bilgilere ulaşabilir, diğer bilgi ihtiyaçlarınızı, kurye talebinizi veya öneri-şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Aras kargo müşteri temsilcisine nasıl ulaşabilirim?

Her türlü soru ve sorununuzda 444 25 52 numaralı Çağrı Merkezi’mizi arayabilir, hızlı ve güvenilir şekilde destek alabilirsiniz.

Yurtiçi Kargo kime ait?

Yurtiçi Kargo, ‘Söz Verdiğimiz Gibi’ sloganından hareketle 1982 yılında, Dr. İbrahim Arıkan liderliğinde ve Arıkanlı Holding çatısı altında, Türkiye’deki ilk Türk kargo markası olarak kurulmuştur.

Yurtiçi Kargo şubede ne kadar bekler?

Alıcıya ulaşamadığımız durumlarda, kargolarınız; teslimat şubesine geliş tarihinden itibaren 3 gün süreyle şubede bekletilmektedir. Alıcının talebi olmadığı takdirde göndericiye kargosu, 3 gün sonunda iade edilmektedir.

Yurtiçi Kargo Kurye çağırmak ücretli mi?

Kurye çağırma ek hizmet ücretlerine girmektedir. Bu ek hizmetleri adresten alım ve adrese teslim oluşturmaktadır. Hesaplanan kargo gönderim ücretine sabit olan ve fiyat listesinde yer alan adresten alım ya da adrese teslim ücreti eklenmektedir.

Yurtiçi Kargo evde bulamazsa tekrar getirir mi?

Eğer görevlimiz, alıcının adresinde kimseyi bulamazsa, ‘Kargo İhbar Notu’ bırakır ve gönderiyi şubeye geri getirir.

Yurtiçi Kargo nerede olduğunu öğrenme?

Yurtiçi müşteri hizmetlerine (444 99 99) numarasından ulaşabilirsiniz. Gönderi numaranızı üst alandaki kutucuğa yazdıktan sonra “Gönderi Sorgula” butonuna basın. Kargo sonuçlarınız ekrana gelecektir. Yurtiçi kargo takip sorgulama sayfası.

444 9 999 neden arar?

444 9 999 numarası, kargo şirketlerinden biri olan Yurtiçi Kargo firmasına ait olan bir numaradır. Çağrı merkezi numarası olarak bilinen numara, müşterilerine hizmet sağlıyor.

Kargonun nerede olduğunu nasıl öğreniriz?

Kargonuzu mobil uygulama ile takip edebilirsiniz. Şubelerden sizlere verilen barkod numarası ile gönderilerinizin durumunu https://kargotakiptr.com/yurtici-kargo-takip-kargom-nerede.html adresinden takip edebilirsiniz. Yurtiçi Kargo müşteri hizmetleri ile kargonuzu sorgulayabilirsiniz.

You might be interested:  Kargo Kabul Edilmedi Ne Demek?

444 2 552 numara kimin?

Aras Kargo 444 2552 Güya Kurumsal Telefon Hattı!

Aras Kargo nasil musteri hizmetleri?

Aras Çağrı Merkezi, hizmetlerimiz ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınıza yanıt vermek ve çözüm bulmak için çalışıyor. 444 25 52 numaralı telefondan haftanın 5 günü (Pazartesi-Cuma) 08:30-18:00 ve Cumartesi günleri 08:30-13:00 saatleri arasında doğrudan Çağrı Merkezi çalışanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Aras Kargo şubeye nasıl bağlanırım?

Aras Kargo müşteri hizmetlerine bağlanılması için 444 25 52 numaralı Aras Kargo müşteri temsilciliği hızlı bir şekilde aranabilir.

Kargo takibi nasıl yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kargo şirketlerinin kargoyu yollamanız ardından size verilen kağıtta kargo takip numarası yer almaktadır. Kargo takip numarasını bir yere kaydederek internet üzerinden hangi kargo şirketiyle gönderim yaptıysanız sitesine girerek takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Kargo ile nasıl anlaşma yapılır?

Gönderiler için anlaşma yapılacak olan şirket belirlendikten sonra işletmeye yakın olan kargo şubesine gidilerek anlaşma için görüşülmektedir. Gönderiler için bir ihtimal dahilinde belirlenen adet ve paket büyüklüklerinin bilgisi verilmektedir. Adet ve paket boyutlarına göre bir bütçe belirlenmektedir.

PTT kargo kaç gün içinde teslim eder?

PTT kargoyla gönderilen gönderiler kişilerin göndereceği adrese bağlı olarak teslimat süresini etkileyebiliyor. Genellikle 2 ile 3 iş günü arasında kargoların teslimatı yapılıyor.

Cep telefonu hangi kargo ile göndermek?

Yurtiçi K. Alt tarafı bir adet telefon. Ürünü köpük içerisine sıkıştırıp, kutusuna koy. Yurtiçi Kargo’ya git ve poşete koyduktan sonra üzerine ‘HASSAS’ yaz ve görevliye de belirt.

Leave a Reply

Your email address will not be published.