Garanti Kapsamında Ürünün Kargo Ücretini Kim Öder?

Ticaret Bakanlığı tarafından tüketicinin korunmasına yönelik alınan son kararlar arasında en çok dikkati çeken garanti kapsamında tamire giden ürünün kargo ücretini firmalar ödeyecek.

Garanti kapsamında servis ücreti alınır mı?

Kesinlikle hiçbir şekilde garantili bir ürüne arıza tespit ücreti isteyemezler. Kullanıcı hatası olsa dahi (örn. sıvı) almış olduğun servis formunda böyle bir not madde yoksa yine talep edemezler.

Garantiye verilen ürün kaç günde teslim edilir?

Yetkili teknik servisler kendilerine verilen malın tamirini azami tamir süresinde tamamlamak zorunda. Bu süre de kanunda 20 işgünü olarak belirlenmiş.

Garanti kapsamı ne demek?

Garanti kapsamı ise; garanti belgesi düzenlenen ürünlerin kullanıcı hatasından veya dış etkilerden (yetkili servis hariç) kaynaklanmamak şartı ile ürünlerin vaadedilen şekli ve kalitesiyle kullanımına kısmen veya tamamen engel bulunan eksiklerinin veya hasarının ortadan kaldırılması için, garanti belgesi süresi içinde

Bir telefon kaç kere garantiye giderse yenisi verilir?

Kilopat. Garanti Belgesine bakmanızı öneririm. Şöyle bir madde var. ‘ Garanti süresi içerisinde aynı arızanın 2’den fazla veya farklı arızaların 4’den fazla tekrarlaması durumunda üründen faydalanamamanın süreklilik kazanması dolayısıyla’ Bu maddeye istinaden değişim talep edebilirsiniz.

You might be interested:  Hepsiburada Hangi Kargo Ile Calisiyor?

Servis garantisi nedir?

Garanti; üretim hatalarından kaynaklanan arızalar sonucu parça değişimi ve buna bağlı onarım işçiliklerinden doğan masrafların karşılanması ve 6502 sayılı kanun gereği tüketicinin korunmasına yönelik yasal zorunluluğun yerine getirilmesidir.

Garanti için kutu şart mı?

Kutunun bulunup bulunmamasını ‘değişim’ için şart koşabilmek, firmaların değil Tüketici Kanunu’nun insiyatifindedir. Bir firma benim ürünümün garantisi 18 ay dedi diye 18 garanti sunamaz; tüketici kanunu 24 ay diyorsa o geçerlidir. Ancak tabi tüketicinin lehine olmak üzere bu süre uzatılabilir.

Garanti için fatura şart mı?

Fatura Garanti Belgesi Yerine Geçmemektedir.

Belirtmek gerekir ki üretici, imalatçı ve ithalatçı ürettiği ya da ithal ettiği mal için mutlaka Garanti Belgesi almak zorundadır.

Yetkili teknik servis ücret alır mı?

Talep ederseniz arıza da gideriliyor. Ancak arıza giderilmiyor olsa dahi pek çok servis tarafından sizlerden ücret talep edilmesi durumu yasalara aykırı değildir. Çünkü çalışanlar yol yaparak ve emek harcayarak sizlerin eşyalarında meydana gelen arızaları tespit ediyor.

Garantiye giden ürün iade edilir mi?

Garanti Kapsamında Olan Mal İade Edilebilir Mi? Garanti kapsamında olan bir ürünün kanuna uygun bir şekilde olduğu taktirde iade edilmesine dair herhangi bir engel bulunmuyor.

Garanti koşulları nelerdir?

a) Sözleşmeden dönme, b) Satış bedelinden indirim isteme, c) Ücretsiz onarılmasını isteme, d) Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, haklarından birini kullanabilir.

Ürün garantisi ne demek?

Garanti belgesi, imalatçı-üretici veya ithalatçıların, sattıkları, ücretsiz olarak yenisi ile değistirilmesinin, tamirinin, bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin yükümlülüklerini gösteren belgedir. Garanti süresi, malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari 2 yıldır.

Garanti tamir süresi ne kadar?

Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıldır. Ancak, imalatçı-üretici ya da ithalatçı firmalar iki yıldan daha uzun süreler için garanti süresi verebilir. Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en çok 30 işgünüdür.

You might be interested:  Kargo Dağıtıma Çıktıktan Sonra Ne Zaman Gelir?

Kaç arızada ürün değişir?

Garanti kapsamındaki bir cihaz, aynı arızayı iki kez ya da farklı arızaları dört kez peş peşe tekrarlarsa, üretici firma o ürünü ücretsiz değiştirmek zorunda.

Ürün Servisteyken garanti süresi dolarsa ne yapabilirim?

Ürün servisteyken garanti süresi dolarsa ne yapabilirim? Cihazınızın serviste geçirdiği süre boyunca ek süre garantinizin sonuna eklenir.

Garantiye giden telefon yapılmazsa ne olur?

Garanti kapsamında telefonun onarımı yapılamayacak ise, satıcı 30 iş günü içerisinde tüketiciye yeni telefonunu vermek zorundadır. Daha önce satın alınan telefonun stoklarda bulunmaması söz konusu olduğunda ise, telefonun bir üst modeli verilebilir veya tüketici isterse bedel iadesi yapılabilir.

Araç garanti kapsamına neler girer?

Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2–el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Garanti kapsamı içerisinde olan ve serviste bulunan bir ürünün yasal onarım süresi kaç gündür?

Garanti kapsamındaki bir malla ilgili olarak garanti süresi içinde meydana gelen arızalarda, bu malın Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’nde yer alması halinde azami tamir süresi 20 gün olacaktır.

Serviste hasar gören ürünlerle ilgili ne yapılabilir?

Yeni aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım? Yetkili servis ağı bulunan, yetkili servislerin kurulumunu yapması gereken ürünlerin değişimi, yine yetkili servisler tarafından yapılmaktadır. Bu tip ürünlerin incehesap.com’a gönderilmemesi veya servislerden alınacak ‘değişim raporu’ ile ulaştırılması gerekmektedir.

Yetkili servis iade raporu nasıl alınır?

Şu anda yapabileceğiniz ürünü faturasının fotokopisi ile servise göndermek ve iade istediğinizi bildirmek. Servis size iade değişim raporu gönderecek(genelde dijital ortamda oluyor). Sizde raporu hepsiburadaya göndereceksiniz(yazdırılmış olarak).

Leave a Reply

Your email address will not be published.