Kamyon Akü Takviye Nasıl Yapılır?

Kamyonlarda Akü Takviyesi Kamyon akü takviyesi yapılırken her iki aracın kaputları açılarak ve her iki aracın akü başlarında bulunan plastik koruyucular kaldırılır. Sonrasında akü takviye kablosunun kırmızı maşası takviye alınacak aracın aküsünde bulunan artı (+) kutba, siyah maşası ise eksi (–) kutba bağlanır.

Akü Takviye yaparken önce hangi kutup?

İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu dolu olan akünün (+) terminaline bağlayınız. Sonra takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölümüne bağlayınız.

Akü takviye kablosu nasıl bağlanır?

Kırmızı renkli olan artı kutup kablosu, her iki araçtaki akülerin artı kutuplarına bağlanır. Siyah renkli olan eksi kutup kablosunun uçlarından birisi de dolu akü kutbuna, diğeri ise boş akülü aracın herhangi topraklı metal bir parçasına tutturulur.

You might be interested:  Tesettür Pazarı Hangi Kargo Ile Çalışıyor?

Akü Takviye yaparken nelere dikkat etmeli?

Takviye işlemini yapmak için iki akünün de amper gücünün birbirine eşit olduğundan emin olun. Akü kablosunu bağlamadan önce aracınızın motorunu ve elektrik ile çalışan iç aydınlatma, farlar, radyo gibi bütün aksamını kapatmalısınız. Akü başlarında eğer varsa plastik koruyucuları çıkarmalısınız.

Tır nasıl takviye yapılır?

Akü takviye kablosunun kırmızı kısmı takviye yapılacak araçta ise yine aynı şekilde artı kutba bağlanır. Siyah kısmı ise aracın herhangi bir yerindeki metal kısma bağlanır. Takviye yapacak araç kablolar bağlandıktan sonra çalıştırılır. Yaklaşık on dakika hareketsiz şekilde çalıştırılarak bekletilir.

Aküyü ters bağlanırsa ne olur?

Akü araca ters bağlanırsa diyotları görev yapmayacak şekilde tahrip olur. Kutup başlarına asla vurulmamalıdır. Akü başka bir akü ile takviye edilirken artı kutup artıya, eksi kutup eksiye bağlanır.

Akü takviye yaptıktan sonra ne yapılmalı?

Takviye işlemi tamamlandıktan sonra aracınızı kesinlikle stop ettirmeyin. Akülerin kendi kendini şarj edebildiğini belirtmiştik. Bu sebeple en azından yirmi dakika kadar aracınızı sürerek akünüzün dolmasını sağlayabilirsiniz.

Akünün önce hangi kablosu takılır?

Bağlantı kabloları ucunda bulunan, kutup başları üzerindeki + ve – kutuplarını da tespit ettikten sonra, önce artı işareti olan kabloyu bağlayın, daha sonra eksi işareti olan kabloyu bağlayın.

Tam bitmiş akü nasıl şarj edilir?

Akü kabloları

Kablolar kutupları kavradıktan sonra aküsü dolu olan aracın motoru 2-3 dakika çalıştırılarak diğer arabanın aküsü şarj olmaya başlar. Daha sonra aküsü biten araç çalıştırılır. Araçlar çalışır durumdayken takviye kablosu çıkarılmadan bu işlemin birkaç dakika daha sürdürülmesi gerekir.

Akü takviyesi kaç dakika sürer?

Akü Takviye işlemi akü modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 30 dakika ile 2 saat arası değişmektedir. Bu süre araba modeline ve akünün durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu işlem sırasında şarj kablolarının doğru şekilde takıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

You might be interested:  Mng Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hangi araçlarda akü takviyesi yapılmaz?

Bazı araçlarda akü takviyesi yapılamaz. Bu araçlar; Digital Göstergeli Araçlar. Ağır BSI ve ECU kontrolleri içeren elektronik araçlar.

Akü takviyesi araca zarar verir mi?

Akü takviyesi kurallarına uygun yapıldığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

Akü bitmesin diye hangi kutup başı sökülür?

Aracın kontağı kapatılır. Araç voltajı ve yönü (ters-düz akü) voltmetre ile kontrol edilir. (Aracın elektronik sistemine hasar ereceği için ters bağlamayınız). Araçtaki değiştirilecek akünün önce eksi (-) sonra artı (+) kutup başı sökülür.

Kamyon aküleri kaç amper olur?

Ağır Vasıta Aküsü 12 VOLT 240 Amper dir

Akü takviyesi nasıl yapılır?

İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu dolu olan akünün (+) terminaline bağlayınız. Sonra takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölümüne bağlayınız.

12 volt akü 24 voltla takviye edilir mi?

Takviye ile çalıştırma: 3 şeyi unutmayın

Her iki araçtaki aküler aynı voltaj seviyesinde olmalıdır. Etiketi kontrol ettiğinizden emin olunuz. Standart 12V elektrik sistemli bir aracı, 24V elektrik sistemli bir kamyondan veya tam tersi olarak takviye etmeye ÇALIŞMAYIN. Bağlantı kabloları doğru sırada bağlanmalıdır.

Akü bitmesin diye hangi kutup başı sökülür?

Eğer araç uzun süre kullanılmadan bekletilecekse önce akünün doluluk oranı kontrol edilip uygunsa ardından akünün eksi kutup başı çıkarılarak park halinde bırakılmalıdır. Elektriksel tüketim olamayacağından bekleme koşullarına bağlı olarak deşarj olacaktır.

Akü takviye kablosu artı eksi hangisi?

Takviye kablosu bağlarken de dikkat etmek gerekmektedir. Kablolardan kırmızı olanı artıya, siyah olanı eksiye bağlamanız gerekmektedir. Bu arada çalışan tüm aksamların, kapalı konumda olması önemlidir.

You might be interested:  Halkbank Hangi Kargo Ile Çalışıyor?

Akü kutup başlarını sökmek ne ise yarar?

Akü kutup başlarını sökmenin faydaları arasında en bilinir olanı akünün ömrünü uzatmasıdır. Akü kutup başını sökmek ne işe yarar sorusuna verilebilecek en kısa yanıt bu. Aynı zamanda dolaşan bir elektrik enerjisi olmayacağı için, otomobillerde istenmedik durum ve felaketlerin önüne geçer.

Dijital göstergeli araçlarda akü takviyesi neden yapılmaz?

Dijital Göstergeli Araçlarda Akü Takviyesi Neden Yapılmaz? Dijital göstergeli olan araçlarda voltaj koruması oldukça önemidir. Dijital göstergeli araçlarda ani gerçekleşen voltaj değişimlerinin çok zararlı olduğu biliniyor. Bu sebepten dolayı da dijital göstergeli araçlarda akü takviyesi yapılması önerilmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.