Kamyon Şase Numarası Nerede Yazar?

Şase Numarası Nerede Yazar? Şase numarası büyük çoğunlukla sürücü tarafına yakın yerde bulunmaktadır. Ön camın sol alt kısmında yer aldığı gibi, sürücü tarafı kapısının iç kısmında da yazılı olarak üretilmektedir.
Genellikle sürücü tarafında ön camın sol altında veya yine sürücü tarafı kapısının iç kısmında plakalar ya da etiket üzerine yazılı hâlde bulunan araç şasi numarası, aracın farklı noktalarında da yer alabilir. Araç şasi numarası, kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabilir.

Şasi No nerede yazar ruhsatta?

Şase Numarası Nereden Öğrenilir? Şase numarası öğrenilen yerler şu şekilde sıralanır: Kişi araç ruhsatı üzerinde yer alan şase numarası başlığının karşısından direk olarak şase numarasını görür. Ruhsat yoksa araca ait sigorta poliçesi üzerinden şase numarası öğrenilir.

Motor numarası ile şasi numarası aynı mı?

Genellikle şasi numarasın aracın kaporta bölümünde görülebilir bir alanda olur ve 17 haneli bir numaradır. Motor numarası ise genellikle motorun üzerinde bulunur.Yapmanız gereken bu numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası ile aynı numaralar olduğundan emin olmaktır.

You might be interested:  Aras Kargo Takip Numarası Nasıl Girilir?

Şasi numarası kaç haneli olur?

Günümüzde ise tüm üretici firmalar tarafından 1981 yılında Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi’nin almış olduğu karar doğrultusunda yürürlüğe giren sistem uygulanıyor. 17 haneli sistem dâhilinde oluşturulan şasi numarası, 0-9 arası sayılardan meydana geliyor.

Şase no nasıl yazılır?

Şasi Numarası Nedir, Ne İşe Yarar?

 1. İlk iki hanesi aracın nerede üretim yerini simgeler.
 2. Aracın tipi bu numaranın üçüncü hanesine kodlanmıştır.
 3. Sonraki ilk üç hane aracın markası, motor hacmi ve motor tipini temsil eder.
 4. Dokuzuncu karakter güvenlik kodudur.
 5. Onuncu karakter aracın üretim yılını gösterir.

Şasi numarası ile araç bilgilerine nasıl ulaşılır?

Aracın şasi numarasıyla tüm detay bilgilerini öğrenmek için DETAY BOŞLUK S BOŞLUK ŞAŞİ NUMARASI’nı yazıp 5664’e sms gönderin. Araca ait değişen parça bilgilerini sorgulamak için PARÇA BOŞUK PLAKA BOŞLUK KAZA TARİHİ’ni yazıp 5664’e sms atın.

Çenç araba yapmanın cezası nedir?

NUMARALARI DEĞİŞTİREN ŞAHSA İSE 50 YIL HAPİS

ARAÇLARIN şase ve motor numaralarını değiştirilmesinde etkin rol oynayan N.A. ‘ya ise yine resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 50 yıl hapis ve 32 bin TL adli para cezası verildi. Aynı suçlardan yargılanan Y.K. 30, E.A.

Şase numarası önemli mi?

aracın geçmişini öğrenmeye imkan sağlar. şirket aracı veya kiralık araç geçmişi varsa söylemezler genelde. arkana bakmadan kaç. şasi numarasının paylaşılmasında saklayacak bir şeyi olmayan için bir sakınca yoktur.

Motor şase numarası nerede yazar?

Genellikle motosiklet direksiyon boynunda bulunur. Bisiklet kollarını çevirerek şase numaralarını kontrol edebilirsiniz. Bazı firmalar motosiklet motorunun yan tarafına şase numarasını koyabiliyorlar. Genellikle bu iki yer de şase numarası bulunur.

Şase numarası 0 mı o mu?

Şasi numarası demiş olsak da 17 hane içerisinde bazı harfler de mevcuttur. Harflerin arasında “o”, “i”, ve “q” harfleri bulunmaz. Bunun sebebi bu harflerin “0” (sıfır) ve “1” (bir) rakamlarıyla karıştırılmasının önüne geçilmesidir.

You might be interested:  Mng Kargo Hangi Günler Çalışıyor?

EGM ile başlayan şase numarası nedir?

Alan kişi plakasız, şasi numarasız olan araç için emniyetten EGM ile başlayan şasi numaralı yeni bir ruhsat çıkartır. Artık şasi numaranız EGM’dir. Aracın çalıntı buluntu olduğunun şasi nosundan dahi anlaşıldığından dolayı satıcı bu durumu belirtmek zorunda kalır.

Şasi numarası ne anlama gelir?

Aracın kimliğini oluşturan şasi numarası (VIN) on yedi özel karakterden (rakam ve büyük harfler) oluşmuş bir numaradır. VIN, aracın parmak izi işlevini görür, çünkü hiçbir araç aynı VIN’e sahip değildir. Şasi numarasında bulunan her rakam, araç için bir bilgiye karşılık gelmektedir.

Şase numarası değişir mi?

motor bloğunda ve şasi üzerinde de pres ile basılır bu numara. kolay kolay kazımak/değiştirmek mümkün değildir.

Araç şase nasıl yazılır?

Şasi numarası karakterleri şunları belirtir:

 • İlk karakter, aracın hangi ülkede üretildiğini,
 • İkinci ve üçüncü sırada yer alan karakterler aracın hangi firma tarafından üretildiğini,
 • Dördüncü karakter aracın markasını,
 • Beşinci karakter motor hacmini,
 • Altıncı karakter ise motor tipinin ne olduğunu,
 • Araç şasi numarası nedir?

  Her araçta bulunması zorunlu olan şasi numarası, 17 haneli rakam ve harflerden oluşan araç kimliğidir. Şasi uluslararası adlandırmada VIN (Vehicle Information Number) olarak geçer. Araçların üretimine başlandığı andan itibaren tüm detayları içerir.

  Şase numarası nerede basılır?

  Hem aracın üzerinde bulunabilmekte hem de aracınıza ait evraklarınızda şase numarasına ulaşabilirsiniz. Araç plakası ya da plakalık, sürücü kapısının kapı aralığı, kaput altı, motor üzeri, teker boşlukları, bagaj altı, araç ruhsatı ve sigorta poliçelerinden de araç şase numaranıza kolayca ulaşabilirsiniz.

  Araçta şasi ne demek?

  Şasi tüm otomobillerin iskelet sistemidir. Tüm parçalarının monte edildiği en büyük bölüm kaza anında çarpma şiddetini göğüsleyen gerekli kırılma noktalarından kırılarak kaza şiddetini en aza indiren bölümdür. Şasi,otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulunduran ve karoseriyi taşıyan temel yapıdır.

  You might be interested:  Evden Kargo Nasıl Gönderilir?

  Şasi numarası verilir mi?

  şasi numarasının paylaşılmasında saklayacak bir şeyi olmayan için bir sakınca yoktur. şasi numarasının çalınma durumuna karşı bir önlem olarak paylaşmak istemiyor olabilir. bildiğim kadarıyla şasi numarası çalınmaz, genelde direk bir arabadan alınıp diğer arabaya çakılıyor. ciddi alıcıysanız paylaşması gerekir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.