Kamyon Takviyesi Nasıl Yapılır?

Kamyon akü takviyesi yapılırken her iki aracın kaputları açılarak ve her iki aracın akü başlarında bulunan plastik koruyucular kaldırılır. Sonrasında akü takviye kablosunun kırmızı maşası takviye alınacak aracın aküsünde bulunan artı (+) kutba, siyah maşası ise eksi (–) kutba bağlanır.

Tır nasıl takviye yapılır?

Akü takviye kablosunun kırmızı kısmı takviye yapılacak araçta ise yine aynı şekilde artı kutba bağlanır. Siyah kısmı ise aracın herhangi bir yerindeki metal kısma bağlanır. Takviye yapacak araç kablolar bağlandıktan sonra çalıştırılır. Yaklaşık on dakika hareketsiz şekilde çalıştırılarak bekletilir.

Takviye nasıl yapılır?

İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu dolu olan akünün (+) terminaline bağlayınız. Sonra takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölümüne bağlayınız.

Akü takviye kablosu nasıl bağlanır?

Kırmızı renkli olan artı kutup kablosu, her iki araçtaki akülerin artı kutuplarına bağlanır. Siyah renkli olan eksi kutup kablosunun uçlarından birisi de dolu akü kutbuna, diğeri ise boş akülü aracın herhangi topraklı metal bir parçasına tutturulur.

You might be interested:  Hepsiburada Hangi Kargo Firması Ile Çalışıyor?

Akü takviye yaptıktan sonra ne yapılmalı?

Takviye işlemi tamamlandıktan sonra aracınızı kesinlikle stop ettirmeyin. Akülerin kendi kendini şarj edebildiğini belirtmiştik. Bu sebeple en azından yirmi dakika kadar aracınızı sürerek akünüzün dolmasını sağlayabilirsiniz.

Kamyon aküleri kaç amper olur?

Ağır Vasıta Aküsü 12 VOLT 240 Amper dir

Aküde önce hangi kutup sökülür?

Yeni akünün bağlantısı yapılırken, önce artı (+) kutup başı sonra eksi (-) kutup başı bağlanır ve dikkatlice sıkılır.Bağlama sırasında, kutup başı ile bağlama elemanı arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Sıkma esnasında akü kutup başlarına zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

Aküyü sökerken önce hangi kablo sökülür?

Önce ‘toprak’ kablosu konnektörünü sökün. Bu önlem, akünün yanlışlıkla diğer aletlerle ‘topraklanarak’ devrelerin ve/veya akünün zarar görmesini önler. Akü kablolarını sökerken uygun boyutta kutu veya açık uçlu anahtar kullanın. Akü tablasında olası bir hasar veya korozyon olup olmadığını kontrol edin.

Hangi araçlarda akü takviyesi yapılmaz?

Bazı araçlarda akü takviyesi yapılamaz. Bu araçlar; Digital Göstergeli Araçlar. Ağır BSI ve ECU kontrolleri içeren elektronik araçlar.

Akü takviye kablosu yanlış bağlanırsa ne olur?

Araçta elektrik kaynağı yapılırken akü kutup başı kelepçelerinin sökülmesi gerekir. Digital göstergeli tip araçta akü takviyesi yapılmaz. Akü araca ters bağlanırsa diyotları görev yapmayacak şekilde tahrip olur. Kutup başlarına asla vurulmamalıdır.

Akü takviyesi kaç dakika sürer?

Akü Takviye işlemi akü modeline göre değişiklik göstermekle birlikte 30 dakika ile 2 saat arası değişmektedir. Bu süre araba modeline ve akünün durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu işlem sırasında şarj kablolarının doğru şekilde takıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akü takviyesi zarar verir mi?

Akü takviyesi kurallarına uygun yapıldığı takdirde herhangi bir zararı yoktur.

You might be interested:  Genpa Hangi Kargo Ile Çalışıyor?

Boş akü kaç saatte dolar?

Sağlıklı bir akü 1-2 hafta içinde biter.

Rölantide akü şarj olur mu?

rölantide şarj olur. şarj olma esnasında gereksiz giderleri devreye almayın.

Akü takviyesinden sonra ne kadar çalışmalı?

Motor çalıştıktan sonra kablolarla gerçekleşen bağlantı sonlandırılır. İlk önce eksi kutbun sonrasında ise artı kutbun kabloları sökülür. Bu işlemden sonra aküsü şarj olan araç 5 dakika daha çalışır vaziyette bekletilir. Son olarak aracın 20 dakika kullanılması ile akünün tamamen şarj olması sağlanır.

Akü takviye kablosu artı eksi hangisi?

Takviye kablosu bağlarken de dikkat etmek gerekmektedir. Kablolardan kırmızı olanı artıya, siyah olanı eksiye bağlamanız gerekmektedir. Bu arada çalışan tüm aksamların, kapalı konumda olması önemlidir.

Akü takviye kablosu hangi kablodan yapılır?

Motosiklet marş motoru araba kadar yüksek amperlerde çalışmadığı için 10-16mm bir kablo çoğu durumda yeterli gelecektir. Aynı şekilde motosiklette sürekli akü takviyesi taşıyacak bir yer olmadığı için illaki taşıyacağım diyen vatandaşlar 1metrelik daha küçük maşalı kablolar yapabilirler.

Ara kablosu nasıl bağlanır?

Takviye kablosundaki kırmızı uç kabloyu, boş akülü olan aracın artı kutbuna bağlanmalıdır. Diğer uç, akü dolu olan aracın artı kutbuna bağlanır. Takviye kablosunun siyah olan ucu ise boş akülü aracın eksi kutbuna bağlanırken diğer ucu da aküsü dolu olan aracın metal bir aksamına bağlanmalıdır.

Akü takviye kablosu ince olursa ne olur?

Biri ince biri kalin olursa stabil yukleme ve bosaltma olmaz. Akuyu ya da diger aracin alternatorunu zorlamis olursunuz. takviye kablosu ince veya kablonun maşaya bağlandığı yer inceyse yeterince akım geçemeyecğinden takviye işlemi düzgün gerçekleşmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published.