Kargo Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Vergilerin ödenmesi Gümrük beyannamesine bağlı vergiler beyanname numarası ilgi tutularak beyannamenin ait olduğu Gümrük Saymanlık Müdürlüğüne, Yetki verilmiş olan kamu bankalarına (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank ve Emlak Katılım Bankası) ödenir.
Vergilendirilmesi ve kapıda gümrük vergisi ödenmiş gönderi paketi: Siz evraklarınızla şahsen başvuru yaptığınıza, kargo takip numarasını UKİM personeline söylüyorsunuz. Burada öncelikle kargonun size ait olup olmadığı tespit ediliyor. Önemli: Eğer paket sizin adınıza değilse ürünü teslim alamazsınız.

Kargo Gümrük vergisi ne kadar?

Artık, Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 olacak.

Gümrük vergisi kargo ücreti dahil mi?

Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

You might be interested:  Trendyol Express Teslimat Şubesi Nerede?

Gümrük vergisi ödenmezse ne olur?

Süresi içinde ödenmeyen kesinleşmiş gümrük vergileri hakkında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanır. 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre, süresinde ödenmeyen alacaklara vade tarihinden tahsil edildikleri tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanmaktadır.

Yurtdışından gelen kargo gümrük vergisi ne kadar?

Buna göre Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden posta veya kargo ile gelecek ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve kıymeti 150 Euro’yu geçmeyen eşya üzerinden alınacak gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a yükseltildi.

Gümrüğe takılan kargo nasıl alınır?

Aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

Gümrüğe kaç TL üzeri?

22 Euro ve üzeri değerdeki eşyalar için yüzde 18-20 vergi alınıyor. Yurt içinde üretimi bulunan bir ürünü dışarıdan getirmek isteyenler de ise yüzde 20 ek vergi ile karşılaşıyor. Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden değeri 150 Euro altındaki ürünlere yüzde 20 vergi uygulanıyordu.

Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2022?

Kaç euro veya kaç dolardır? Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 $ (dolar) ve üstü ise gümrük vergisi alınmaktadır. Ayrıca aldığınızı ürünler ticari miktar arz etmemelidir.

Gümrük vergisini kim öder?

Hem ithalat hem de ihracat yapan tarafı ilgilendirir. Bu vergiyi, ürün ya da hizmetin giriş yaptığı ülke alır. Vergiyi doğuran yurt dışına ürün satmak değil, almaktır. Dolayısıyla yurt dışından ürün satın alan kişiler tarafından ödenmesi gerekir.

You might be interested:  Monster Kargo Ne Zaman Gelir?

2022 Gümrük vergisi ne kadar?

2022 yılı için Gümrük Beyannamesi Damga Vergisi:176,70 TL olarak belirlendi.

Gümrük vergisi kimden alınır?

Gümrük vergisi, dış ticaret yapan iki veya daha fazla ülke arasında ve hizmetlerin ülkeye girişlerinde o ülke ekonomisinin aldığı vergidir. Bir ülke başka ülkeye ihracat yaptığında karşı ülke malın ülkeye girişinde gümrük vergisi adında belli oranlarda ve mal çeşidine göre çeşitlenmiş para alır.

Yurt dışından gelen ürün gümrükte kaç gün bekler?

Aliexpress, Amazon, Alibaba gibi e-ticaret sitesi kullanıcıları, yurt dışından ürün sipariş ettiklerinde 15 ila 40 gün arasında söz konusu ürünün eline ulaşması gerekiyor. Bu sürede ürün ya gümrükten geri gönderiliyor ya da PTT Kargo’ya veriliyor.

Gümrük vergisi nasıl öğrenilir?

Bakanlığımız web sayfasında yer alan “https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar” adresi üzerindeki “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak ya da “e-devlet şifresi” ile Sisteme erişim mümkün bulunmaktadır.

Türkiye gümrük sınırı kaç euro?

Yeni düzenlemeyle birlikte 1 Mayıs’tan itibaren Avrupa Birliği dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Kargo ile bireysel ithalatta 1500 Euro’luk limit ise 150 Euro olacak.

Kıyafet gümrük vergisi ne kadar?

Bu değişiklik 1 Mayıs 2022 itibarıyla yürürlüğe girecek. Bu düzenlemeyle birlikte Çin ve ABD’den sipariş edilen ürünlerin gümrük vergisi yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlerin gümrük vergisi oranında bir değişiklik yapılmadı, yüzde 18 oranında uygulanmaya devam edilecek.

Gümrük vergisi 2022 ne kadar?

2022 yılı için Gümrük Beyannamesi Damga Vergisi:176,70 TL olarak belirlendi.

Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2022?

Kaç euro veya kaç dolardır? Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 $ (dolar) ve üstü ise gümrük vergisi alınmaktadır. Ayrıca aldığınızı ürünler ticari miktar arz etmemelidir.

You might be interested:  Erzurum Palandöken Aras Kargo Nerede?

Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2021?

Değeri 1,500 Euro’yu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 Euro’nun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

Gümrük vergisi hesaplama nasıl yapılır?

Gümrük vergisi, eşyanın mal bedeli, navlun ve sigortasının toplamı olan CIF kıymet üzerinden alınır. Örneğin malın değeri 50.000 $ ise, navlun 3.000 $, sigorta 2.000 $ ise gümrük vergisinin matrahı (50.000 + 3.000 + 2.000) 55.000 $ olur. Matrah demek vergi borcunun hesaplanmasına esas alınacak değer demektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.