Ptt Kargo Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Sorusunun bir diğer yanıtı da PTT kargo şirketinin kapıda teslimatı sırasında ödeyebilirsiniz. Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

Gümrük vergisi nasıl ödeniyor?

Vergilerin ödenmesi

Gümrük beyannamesine bağlı vergiler beyanname numarası ilgi tutularak beyannamenin ait olduğu Gümrük Saymanlık Müdürlüğüne, Yetki verilmiş olan kamu bankalarına (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halkbank ve Emlak Katılım Bankası) ödenir.

PTT gümrük vergisi ne kadar?

Diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi ödemek zorunda kalmaktaydınız. 15 Mart 2022 tarih ve 5303 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile AB ülkeleri dışından yapılan alışverişte bu oran %30 olarak yeniden belirlenmiştir. Artık yüzde 30 gümrük vergisi ödemek durumundasınız.

Gümrük ücreti nereye ödenir?

İthalat Rehberi

Gümrük işlemleriniz nedeniyle ödemeniz gereken gümrük vergilerini ve para cezalarını ticari bankalar ve kamu saymanlıkları aracılığı ile veya GÜMKART ile ödeyebilirsiniz.

PTT gümrüğe takılan kargo nasıl alınır?

Aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.

You might be interested:  Kargo Siparişini Almazsak Ne Olur?

Gümrük vergisi internetten ödenir mi?

Gümrük Müdürlükleri için Gümrük Beyannamelerinize ilişkin vergi ödemelerinizi tüm Şubelerimizden, İnternet Şubemizden ya da Mobil Şubemiz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Vergilendirme rehberi için tıklayınız.

Gümrük vergisi ödenmezse ne olur?

Süresi içinde ödenmeyen kesinleşmiş gümrük vergileri hakkında 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri uygulanır. 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre, süresinde ödenmeyen alacaklara vade tarihinden tahsil edildikleri tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanmaktadır.

Kargo ücreti gümrüğe dahil mi?

Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

2022 gümrük vergisi ne kadar?

2022 yılı için Gümrük Beyannamesi Damga Vergisi:176,70 TL olarak belirlendi.

Gümrük vergisi hesaplanırken kargo dahil mi?

Artık, Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 olacak.

Gümrük vergisi kimden alınır?

Gümrük vergisi, dış ticaret yapan iki veya daha fazla ülke arasında ve hizmetlerin ülkeye girişlerinde o ülke ekonomisinin aldığı vergidir. Bir ülke başka ülkeye ihracat yaptığında karşı ülke malın ülkeye girişinde gümrük vergisi adında belli oranlarda ve mal çeşidine göre çeşitlenmiş para alır.

Kaç Euro üstü gümrüğe takılır?

Değeri 1,500 Euro’yu geçmemek üzere yolcu beraberinde gelen sigara, alkollü içki, kozmetik, gıda ürünlerin dışında kalan ve değeri 430 Euro, 15 yaşından küçükler için ise 150 Euro’nun üzerinde olan eşya üzerinden belirlenen maktu vergiler alınacak.

You might be interested:  Aras Kargo Müşteri Hizmetleri Nasıl Bağlanırım?

Kaç dolar üstü gümrüğe takılır 2022?

Kaç euro veya kaç dolardır? Yurt dışından Amazon, Ebay, Aliexpress, Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerde 22 euro ve bunun dolar karşılığı olan yaklaşık 25 $ (dolar) ve üstü ise gümrük vergisi alınmaktadır. Ayrıca aldığınızı ürünler ticari miktar arz etmemelidir.

Yurt dışından gelen ürün gümrükte kaç gün bekler?

Aliexpress, Amazon, Alibaba gibi e-ticaret sitesi kullanıcıları, yurt dışından ürün sipariş ettiklerinde 15 ila 40 gün arasında söz konusu ürünün eline ulaşması gerekiyor. Bu sürede ürün ya gümrükten geri gönderiliyor ya da PTT Kargo’ya veriliyor.

Yurtdışından gelen kargo nasıl alınır?

Peki gönderiler nasıl işleme alınıyor? Şöyle ki, yurt dışından gönderilen paketler ülkemize İstanbul’da teslim edilmekte. Paket Avrupa’dan gönderilmişse Avrupa Posta İşleme Merkezi (AVPİM), diğer ülkelerden gönderilmişse Uluslararası Posta İşleme Merkezi (UPİM)’ne teslim edilir.

Gümrük vergisi kimden alınır?

Gümrük vergisi, dış ticaret yapan iki veya daha fazla ülke arasında ve hizmetlerin ülkeye girişlerinde o ülke ekonomisinin aldığı vergidir. Bir ülke başka ülkeye ihracat yaptığında karşı ülke malın ülkeye girişinde gümrük vergisi adında belli oranlarda ve mal çeşidine göre çeşitlenmiş para alır.

Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir 2022?

Aliexpress Vergisi Nasıl Ödenir? AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler için geçerli vergi tutarını, PTT kargo şirketinin kapıda teslimatı sırasında ödeyebilirsiniz. Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Gümrük vergisi nasıl öğrenilir?

Bakanlığımız web sayfasında yer alan “https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar” adresi üzerindeki “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak ya da “e-devlet şifresi” ile Sisteme erişim mümkün bulunmaktadır.

Gümrük vergisi ne kadar 2022?

2022 yılı için Gümrük Beyannamesi Damga Vergisi:176,70 TL olarak belirlendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.